Ako vybrať prípravok na problematickú pleť?

Podporte zdravie a krásu svojej pleti.

Podporte zdravie a krásu svojej pleti.

Doba čítania 10 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Na čo sa sústrediť pri výbere

Požiadavky a účel prípravku

Prípravky na problematickú pleť sa delia do niekoľkých skupín podľa problému, s ktorým si majú poradiť. Najväčšiu skupinu kozmetických prípravkov tvoria tie, ktoré sa zameriavajú na prevenciu a liečbu akné. Vriedky vznikajú upchatím pórov mazom, na ktorý sa lepia nečistoty a odumreté zvyšky kože. Prípravky proti akné regulujú produkciu mazu a tiež liečia začervenania pomocou lokálnych antiseptických prípravkov, napríklad korektor či spot-on tyčinka. Ďalším častým problémom je vysušená a citlivá pleť so sklonmi k podráždeniu a tvorbe šupiniek. Prípravky určené na tieto druhy pleti majú šetrné zloženie, dodávajú výživu a hydratáciu bez dráždivých látok, napríklad parfumácie.

Prípravky na problematickú pleť sa delia na denné a nočné. Denné slúžia na hydratáciu a ochranu pleti pred vonkajšími vplyvmi, ako sú znečistenie, slnečné žiarenie alebo studený vzduch. Nočné sa nanášajú na pleť pred spaním a ich primárnou úlohou je dodať pleti živiny. V noci, počas spánku, pleť pracuje na regenerácii a najlepšie vstrebáva výživu, preto sú prípravky hutnejšie a obsahujú viac účinných látok.

Typ pleti

Než začnete s výberom kozmetických prípravkov, ujasnite si, aký typ pleti máte.

  • Mastnej pleti vyhovujú ľahké prípravky, ktoré ju nezaťažujú ďalšou mastnotou. Ideálne sú gélové prípravky.

  • Suchá pleť trpí nedostatkom mazu a potrebuje výživu a hydratáciu. Ideálnou voľbou sú fluidy, krémy, masti a balzamy, ktoré sú určené na starostlivosť o suchú pleť.

  • Normálna pleť tiež potrebuje výživu a hydratáciu, aby si svoje vlastnosti udržala aj vo chvíľach, keď je nadmerne zaťažovaná. Hlavne v lete a v zime, kedy ju vysušuje slnko a studený vzduch.

  • **Zmiešaná pleť**kombinuje na tvári dva typy pokožky: mastnú na čele, nose a brade a normálnu až suchú na spánkoch a lícach. Pre starostlivosť o ňu sú ideálne prípravky na zmiešanú pleť, ktoré sú akýmsi kompromisom medzi kozmetikou pre mastný a suchý typ pleti.

  • Pleti so sklonom k ​​akné vyhovujú ľahké a antiseptické prípravky, potláčajúce zápalové procesy.

  • Pre intolerantnú pleť je vhodná hypoalergénna dermokozmetika, ktorej účinky a neškodnosť je potvrdená klinickými štúdiami podobne ako u liekov.

  • K starostlivosti o citlivú pleť sú vhodné jemné kozmetické prípravky, ktoré neobsahujú parfumáciu, farbivá a ďalšie látky, bez ktorých sa kozmetika zaobíde.

  • Pre zápalovú pokožku voľte prípravky s antiseptickými účinkami, ktoré majú potrebný čajovníkový olej, koloidné striebro a konopný olej.

  • Niektoré prípravky majú neutrálne zloženie a sú vďaka tomu vhodné pre všetky typy pleti.

Určenie

Kozmetické prípravky pre starostlivosť o problematickú pleť sa delia podľa určenia na dámske, pánske a unisex. Rozdiely medzi dámskym a pánskym variantom sú často len vo farbe obalu a parfumácii. Účinné látky bývajú väčšinou rovnaké. 

Objem

Pred nákupom zvážte, ako často budete prípravok pravdepodobne používať. Ak často siahnete po veľkom balení, vyjde vás lacnejšie ako to malé. Keď si chcete prípravok len vyskúšať alebo ho budete používať len občas, kúpte si malé balenie. Kozmetiku je nutné spotrebovať do dátumu exspirácie, ktorý nájdete na obale. Neaktuálne prípravky už nemajú výrobcom deklarované vlastnosti, a navyše môžu kožu podráždiť. Po otvorení pravidelne kontrolujte údaj (číslo) na ikonke téglika. "12M" udáva, že by ste prípravok po otvorení mali spotrebovať do 12 mesiacov. Po uplynutí tejto doby ho už nepoužívajte.

Typ balenia

Pri výbere zvážte tiež typ balenia a možnosti dávkovania. Do značnej miery to ovplyvní pohodlie pri používaní. Prípravky v tégliku nechytajte prstami, ale čistou špachtľou. Tá zaistí, že celé balenie nenakontaminujete baktériami. V prípade tekutých prípravkov vo fľaštičkách s otvorom k nalievaniu/kvapkaniu môže byť dávkovanie trochu nepresné. Lepším a hygienickejším variantom sú spreje alebo fľaštičky s pumpičkou či kvapkadlom.

Konzistencia

Rôzne druhy konzistencií sú vhodné pre rôzne typy pleti. Vyberte si tú správnu podľa potrieb svojej pleti.

  • Krém - má hutnú konzistenciu a je vhodný pre hydratáciu pleti so sklonom k vysušovaniu. Pri aplikácii sa horšie rozmazáva, ale dobre odoláva vode.

  • Voda a tonikum - tonikum slúži na odstránenie nečistôt rozpustných vo vode a je vhodné na dočistenie pleti a k uzavretiu pórov. Je vhodné k jemnému rannému čisteniu. Večer je pleť nutné pred použitím tonika očistiť od hrubých nečistôt a make-upu napríklad čistiacim mliekom. K dočisteniu pleti slúžia tiež odličovacie vody, niektoré z nich majú silné dezinfekčné účinky, a mali by sa preto používať len niekoľkokrát týždenne. Dobrou alternatívou sú tiež micelárne vody, ktoré spájajú pleťovú vodu s drobnými olejovými časticami čiže micelami. Micely na seba nadväzujú ako nečistoty, tak kožný maz.

  • **Gél**- prípravky vo forme gélu sa delia na čistiace a na tie, ktoré sa lokálne alebo plošne aplikujú na postihnutú pokožku. Pomocou gélu možno mastnú pleť vyčistiť aj bez vatového tampónu. Čistiaci gél sa vmasíruje do navlhčenej pleti a potom sa umyje. Ľahko tak spojíte čistenie pleti so sprchou. Lokálne ošetrujúce prípravky vo forme gélu sa nanášajú na pupienok, vysušia ho a tým urýchlia proces hojenia.

  • Korektor - môže byť tuhý alebo tekutý. Ak je určený priamo k starostlivosti o problematickú pleť, má väčšinou dvojakú funkciu. Začervenané miesta či akné zakrýva a zároveň pôsobí antisepticky, takže zmierňuje zápalové prejavy.

  • Mlieko čiže lotion - je ľahším a tekutejším variantom krémov. Ľahko sa rozmazáva a rýchlo sa vstrebáva do kože. Slúži na hydratáciu, zjemnenie a k vyhladeniu pokožky.

  • Fluid - neobsahuje vodu, ale len aktívne rastlinné výťažky s antiseptickými účinkami, a preto je v starostlivosti o problematickú pokožku veľmi účinný. Dobre sa vpíja do pokožky a nezanecháva na nej mastný film.

  • Emulzia - skladá sa z dvoch a viacerých látok rôznej hustoty, ktoré sa samovoľne nemiešajú. Jednou zo zložiek je väčšinou olej. Emulzia sa pred použitím pretrepáva, aby sa látky spojili.

  • Balzam - má ľahkú konzistenciu a v starostlivosti o problematickú pokožku sa používa k zvláčneniu suchej pokožky.

  • Masť a pasta - v izbovej teplote má polotuhú konzistenciu a pri kontakte s teplou ľudskou kožou sa rozpúšťa. Skladá sa z nosného základu (bravčová masť, vazelína, včelí vosk) a účinných látok (éterických olejov). Masti a pasty sú ideálne k premasťovaniu vysušenej pokožky.

  • Spot-on a tyčinka - slúži k lokálnemu ošetreniu akné. Aplikuje sa priamo na vyrážku, ktorú vďaka antiseptickým zložkám vysuší, a zrýchli tak hojenie.

acne clear

Účinné zložky

Tea tree patrí medzi rastlinné oleje a získava sa z kajeputu striedavolistého. V kozmetike je cenený najmä pre svoje antiseptické a antimykotické vlastnosti. Často je účinnou látkou v prípravkoch určených pre boj s akné. Pri použití v kozmetických prípravkoch sa olej riedi, v čistej podobe by pleť podráždil.

Íl patrí medzi takzvané kozmetické hliny, ktoré si v starostlivosti o problematickú pleť získali svoje miesto vďaka obsahu minerálnych látok, ako sú draslík, horčík, kremík a zinok. Tieto látky majú antiseptické a regeneračné účinky, čo tvorí ideálnu kombináciu pre liečbu zápalových miest. K dispozícii je veľké množstvo ílov. V zložení kozmetických prípravkov sa môžete stretnúť s čiernym, zeleným či marockým ílom.

Kyselina salicylová sa získava z vŕbovej kôry a je známa tým, že hĺbkovo čistí pleť, uvoľňuje upchaté póry, odstraňuje odumreté zvyšky kože a podnecuje kožné epitely k rastu. Tieto vlastnosti ju predurčujú k starostlivosti o aknóznu pleť.

Zinok patrí medzi minerálne prvky a pomáha telu s regeneráciou buniek, s hojením rán, pozitívne ovplyvňuje tiež produkciu hormónov a zlepšuje vstrebávanie vitamínu A, ktorý zohráva dôležitú úlohu v boji s akné. Zinok obmedzuje reakciu pokožky na baktérie, zamedzuje tiež zlepovaniu odumretých kúskov kože, ktoré upchávajú póry.

Konopné výťažky obsahujú aktívnu látku zvanú kanabidiol, známu predovšetkým pre svoje antibakteriálne a regeneračné účinky. Konopné výťažky obsahujú aj cenné vitamíny C a E s antioxidačnými účinkami a rad pre pleť prospešných minerálov, ku ktorým patrí napríklad zinok, horčík a vápnik. Konopný olej navyše obsahuje nenasýtené mastné kyseliny omega-6 a omega-3, ktoré si naše telo nedokáže samo vyrobiť, ale sú dôležité pre zdravie pokožky.

Koloidné striebro vzniká zmiešaním predpísanej koncentrácie rozložených nanočastíc striebra v destilovanej vode. Regeneruje pleť a bojuje proti akné a rozšíreným pórom, upokojuje podráždenú pokožku.

bioderma korektor

Rady

Základom starostlivosti je pravidelné ranné a večerné čistenie pomocou odličovacích prípravkov určených k starostlivosti o problematickú pleť. Mazové žliazky neustále vylučujú kožný maz, na ktorý sa nabaľujú odumreté kožné bunky, čiastočky prachu a peľ. Spoločne potom upchávajú póry a spôsobujú vznik akné.

Pri čistení buďte jemní, pleť v žiadnom prípade nedrhnite, ale len jemne masírujte pomocou navlhčeného vatového tampónu. K tomu môžete použiť buď väčšie množstvo čistiaceho prípravku, alebo vodu v kombinácii s odličovadlom. S čistením začnite na čele a pokračujte smerom dole až k brade. K dokonalému vyčisteniu je potrebná kombinácia prípravkov. Najhrubšie nečistoty odstráňte pomocou odličovacieho gélu, mlieka či iného vhodného prípravku na čistenie pleti a na dočistenie použite tonikum, ktoré zbaví póry nečistôt rozpustných vo vode a zatiahne ich.

Čistá pleť je pripravená na hydratáciu, regeneráciu a ošetrenie pomocou špeciálnych prípravkov redukujúcich nedokonalosti. Po čistení naneste na pleť pleťové sérum a špeciálne ošetrujúci a korigujúci prípravok na problematickú pleť. Raz týždenne zaraďte jemný pleťový peeling na odstránenie odumretých kožných buniek a doprajte si vyživujúcu masku. Pred použitím akéhokoľvek prípravku si vždy prečítajte návod na použitie a riaďte sa ním.

Ak už ste si vybrali, pozrite sa, či je váš favorit súčasťou produktového radu. Prípravky z jedného radu obsahujú podobné účinné látky, takže sa navzájom podporujú a spoločne dosahujú lepšie výsledky.